Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Aktualności
Informacja dla mieszkańców
18-03-2015
Od 1 marca br. zmieniły się zasady związane z wydawaniem dowodów osobistych. Są one efektem opublikowanej 23 grudnia 2014 r., ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego, która weszła w życie 31 grudnia 2014 r. Na jej mocy zostały ze sobą skomunikowane rejestry: PESEL, dowodów osobistych oraz aktów stanu cywilnego w jeden System Rejestrów Państwowych. Stworzyło to m.in. możliwość składania wniosku o wydanie dowodu w dowolnej gminie w kraju.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY:
DOWODY OSOBISTE:
W nowym wzorze dokumentu nie ma podanego adresu zameldowania, koloru oczu, wzrostu oraz zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Do wniosku o wydanie dowodu osobistego trzeba dołączyć kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można składać w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną.
Uwaga!
Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Jak do tej pory dowód osobisty otrzymamy za darmo.
Zobacz ulotkę informacyjną dot. zabezpieczeń nowego dowodu osobistego.
EWIDENCJA LUDNOŚCI:
1) Możliwość dokonania wymeldowania z miejsca pobytu stałego lub czasowego, a także zgłoszenia wyjazdu za granicę oraz powrotu z wyjazdu poza granice RP droga elektroniczną.
2) Możliwość uzyskania numeru PESEL przez cudzoziemca bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.
3) Dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały
Nowa ustawa utrzymuje obowiązek meldunkowy (do 1 stycznia 2016 r.) i zobowiązuje obywatela polskiego przebywającego na terenie RP do zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu od dnia przybycia, a także ułatwienia związane z meldunkiem m.in. możliwość dopełnienia formalności meldunkowych przez pełnomocnika oraz możliwość automatycznego wymeldowania się przy zameldowaniu w nowym miejscu.
REJESTRACJA STANU CYWILNEGO:
REJESTRACJA NOWORODKÓW:
Wraz ze sporządzeniem aktu urodzenia noworodka, za pośrednictwem Urzędu Stanu Cywilnego dokonywane będzie zameldowanie nowonarodzonego dziecka. Jednocześnie System Rejestrów Państwowych wygeneruje dla dziecka nr PESEL.
ODPISY AKTÓW STANU CYWILNEGO:
Urząd Stanu Cywilnego w Ropczycach będzie właściwy, tak jak dotychczas, do rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, które miały miejsce na terenie Ropczyc. Odpis aktu urodzenia, małżeństwa i zgonu będzie można wybrać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego w kraju, niezależnie od tego gdzie miało miejsce urodzenie, małżeństwo i zgon. Np. osoba urodzona poza Ropczycami będzie mogła wybrać odpis aktu urodzenia w USC w Ropczycach. Podobne procedury obowiązują w przypadku wybierania odpisów aktu małżeństwa i zgonu. Zgodnie z ustawą z dnia 28.11.2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego termin oczekiwania na odpis aktu stanu cywilnego wynosi od 1 do 10 dni. Z uwagi na to, iż baza USC jest zapełniana od 1 marca 2015 r. Urzędy Stanu Cywilnego migrują akty do Systemu Rejestrów Państwowych sukcesywnie na podstawie składanych wniosków o wydanie odpisów z akt stanu cywilnego.
ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA W FORMIE CYWILNEJ:
Narzeczeni zgłaszają się do wybranego USC w kraju i przedkładają wyłącznie ważne dowody osobiste. Urząd Stanu Cywilnego uzyskuje odpisy aktów urodzenia narzeczonych oraz inne dokumenty konieczne do zawarcia małżeństwa takie jak np. odpis aktu zgonu lub odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.
ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA W FORMIE KONKORDATOWEJ:
Narzeczeni zgłaszają się do wybranego USC w kraju i przedkładają wyłącznie ważne dowody osobiste. Otrzymują zaświadczenie konieczne do zawarcia małżeństwa konkordatowego. Urząd Stanu Cywilnego uzyskuje odpisy aktów urodzenia narzeczonych oraz inne dokumenty konieczne do wydania zaświadczenia do zawarcia małżeństwa konkordatowego takie jak np. odpis aktu zgonu lub odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.
ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA POZA URZĘDEM STANU CYWILNEGO:
Kierownik USC w Ropczycach udziela ślubu poza urzędem stanu cywilnego w granicach miasta i gminy Ropczyce na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo, jeżeli osoba ta jest w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo jest pozbawiona wolności. Kierownik USC w Ropczycach udziela ślubu poza urzędem stanu cywilnego w granicach miasta i gminy Ropczyce na wniosek narzeczonych, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych na uroczystości. Wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpienie w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego wynosi 1000 złotych. (Opłaty tej nie będą ponosić osoby, którym udzielany jest ślub w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.)
Uwaga:
W celu spisania zapewnień do zawarcia małżeństwa prosi się o wcześniejszy kontakt z USC, aby była możliwość wysłania zleceń do innych Urzędów Stanu Cywilnego o zmigrowanie do Systemu Rejestrów Państwowych niezbędnych odpisów aktu stanu cywilnego.
AKTY URODZENIA, MAŁŻEŃSTWA I ZGONU SPORZĄDZONE POZA GRANICAMI POLSKI:
Zagraniczny akt urodzenia, małżeństwa i zgonu może zostać przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji. Można tego dokonać w wybranym USC w kraju.
Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.