Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Aktualności
Informacja dotycząca opłat za śmieci w naszej gminie
17-03-2016
Nasze tanie śmieci
W nawiązaniu do informacji z 2 marca 2016 roku pt. Nasze Drogie Śmieci (pisownia oryginalna), która ukazała się w jednym z portali internetowych, pragniemy wyjaśnić kilka kwestii związanych z ceną śmieci w gminie Ropczyce, która będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2016 roku.
Zmiany konieczne
27 listopada 2015 roku na sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy (dalej uchwała śmieciowa).
Wprowadzenie nowych stawek wynika bezpośrednio z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Zgodnie z nią każdy samorząd w Polsce musi najpóźniej do 1 sierpnia 2016 roku przyjąć nową uchwałę regulującą kwestię m.in. odbioru śmieci od mieszkańców.
Ustawodawca wskazał gminom do wyboru cztery metody naliczania opłat za wywóz odpadów:
Wszystkie te metody mają wady i zalety, żadna nie zadowoli wszystkich, a kwestia wysokości opłaty wiąże się z metodą jej naliczania i zawsze może budzić kontrowersje.
Przepisy tej ustawy określają również, że w uchwale określającej metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi trzeba wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, ilość wytwarzanych na terenie gminy opadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.
Rada gminy, podejmując uchwałę śmieciową, zobowiązana jest do dokonania rzetelnej i wnikliwej analizy kalkulacji wysokości stawki, tak aby pobierane opłaty pokrywały rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy. Prawidłowo ustalone stawki nie powinny też stanowić źródła dodatkowych zysków samorządu.
W celu wypracowania najlepszej metody naliczania opłaty Burmistrz Ropczyc powołał zespół do przeprowadzenia analizy zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem sygnałów płynących od mieszkańców.
Opłata od osoby
Zespół spotykał się kilkukrotnie i szukał konsensusu w tej niełatwej sprawie. Ostatecznie uznano, że od 1 kwietnia 2016 roku, w gminie Ropczyce stawki będą naliczane „od osoby” zamieszkującej dane gospodarstwo.
Metoda naliczania opłaty za wytwarzanie śmieci od każdej osoby zamieszkującej dom czy mieszkanie wydaje się dobra, przejrzysta i najbardziej sprawiedliwa społecznie, ponieważ każdy płaci równo. Dobrze odzwierciedla ilość wyprodukowanych śmieci i zachęca do segregacji odpadów, ponieważ to wpływa na obniżenie ceny.
Do tej pory naliczano opłaty mieszane tj.:
- od osoby w zabudowie wielorodzinnej i
Wskazanie różnic między poprzednimi a obecnymi stawkami
W przypadku mieszkańców zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej (mieszkania w blokach) stawka pozostaje bez zmian i wynosi tak jak przed 1 kwietnia 2016 roku:
- 7 złotych od osoby w przypadku, gdy śmieci są segregowane i
Zespół analizujący zagadnienie ustalił, że w blokach mieszka około 7 tysięcy mieszkańców, czyli ponad jedna czwarta mieszkańców gminy.
W przypadku pozostałych mieszkańców gminy zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej zagrodowej (mieszkańców domów jednorodzinnych):
Natomiast w przypadku, gdy w domu mieszka 6 lub więcej osób stawka została pomniejszona o złotówkę i wynosi 4,50 od jednej osoby. Radni, obniżając stawkę, kierowali się właśnie przesłankami ochrony rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, określanymi często polityką prorodzinną.
Należy także podkreślić, że gospodarowanie odpadami jest bardzo kosztowne. Opłaty, które do tej pory ponosili mieszkańcy nie pokrywały w pełni kosztów funkcjonowania systemu zbiórki i gospodarowania odpadami. Co roku z budżetu miasta trzeba było dokładać z dochodów bieżących kosztem innych sfer jak oświata, kultura, gospodarka mieszkaniowa, utrzymanie dróg itp.
Z pobranych opłat od mieszkańców miasto musi pokryć koszty funkcjonowania systemu, które zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obejmują m.in.:
Radni zdają sobie sprawę, że wzrost opłat dla niektórych rodzin może powodować niezadowolenie, jednakże ustawodawca postawił gminy w bardzo niekomfortowej sytuacji, gdyż jednocześnie muszą spełniać wymagania ustawowe i mieć na uwadze dobro mieszkańców. Gminy zostały bowiem zobowiązane, aby do końca 2020 roku poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów takich jak papier szkło, metale, tworzywa sztuczne wynosił co najmniej 50 procent w stosunku do masy odpadów wytworzonych w 1995 roku, a odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 procent całkowitej masy tych odpadów. W przypadku nie spełnienia tych kryteriów na gminy nakładane będą kary finansowe.