Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Aktualności
Wspólnie dbajmy o nasze powietrze
30-01-2020
Powietrze w Ropczycach, mimo dobrej aury, cały czas pozostawia wiele do życzenia. Pokazują to czujniki jakości powietrza. Zanieczyszczenie wzrasta, szczególnie popołudniami. Olbrzymie znaczenie ma to, czym palimy w piecach. Spacerując po ulicach po kolorze dymu, a z pewnością z pomocą nosa rozpoznamy, kto pali węglem, kto drewnem, kto plastikiem, a kto gumą.
Samorząd Ropczyc stara się ułatwiać mieszkańcom wprowadzanie różnych rozwiązań, które nie tylko zmniejszą wydatki związane z ogrzewaniem domów, ale również przyczynią się do redukcji zanieczyszczenia powietrza, czyli SMOGU. Czemu to takie ważne? Według danych WHO, z powodu zanieczyszczeń powietrza, co roku w Polsce umiera 42–45 tys. osób, czyli jedna osoba co dziesięć minut.
W Europie w gorszej sytuacji są tylko: Serbia, Rumunia, Węgry i Ukraina. Na chorobotwórcze skutki smogu najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. To dlatego ropczycki samorząd stawia na ciepło systemowe. Nowo wybudowana hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1. ogrzewana będzie właśnie w ten sposób. Zrezygnowano z montażu kolejnego pieca, który produkowałby dodatkowe zanieczyszczenia. Ta szkoła zlokalizowana jest w sąsiedztwie domów jedno-rodzinnych i obwodnicy. Aby poprawić powietrze, którym oddychają dzieci i młodzież oraz mieszkańcy ulic: Kilińskiego, Grendysa i Lisa Kuli zaproponowano im przystąpienie do ciepła systemowego. Aby zrealizować inwestycję wystarczy około 20 właścicieli gospodarstw, którzy zadeklarują chęć podpięcia się do ciepłociągu. Od kilku lat z takiego rozwiązania korzysta część mieszkańców ul. 3-go Maja w Ropczycach i jak się okazuje chwali je i poleca.
W ramach uzbrojenia terenu dla domków jednorodzinnych na osiedlu Mehoffera również przygotowana zostanie odpowiednia infrastruktura dla przyszłych gospodarstw. Prace wykonane zostaną jeszcze w tym roku przy okazji przebudowy ulicy Skorodeckiego.
Kolejnym działaniem wspierającym mieszkańców w efektywnym zarządzaniu energią jest program „Czyste powietrze”. Dzięki niemu można uzyskać dotację lub pożyczkę, między innymi, na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Gmina Ropczyce przystąpiła do współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie we wrześniu ubiegłego roku. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy przyjmują i wstępnie weryfikują wnioski. Informacje oraz pomoc udzielane są w Urzędzie Miejskim w Ropczycach, w pokojach nr 5 i 10 oraz pod numerem tel 17 22 10 567.
W kształtowanie ekologicznej świadomości naszej gminnej wspólnoty włączyły się szkoły, a nawet przedszkola. Prowadzone są zajęcia, na które zapraszany jest z prelekcją dotyczącą ciepła systemowego prezes PEC - Zdzisław Duliban, organizowane są też konkursy wiedzy i rysunku.
Monitoring powietrza umożliwia mieszkańcom sprawdzenie jakości powietrza w każdej chwili, np. tuż przed spacerem z dziećmi. W naszym mieście zamontowane są dwa czujniki. Jeden przy budynku Urzędu Miejskiego, drugi na budynku PEC przy ulicy Piłsudskiego.
Aktualne wartości z czujnika można sprawdzić na naszej stronie w zakładce Sprawdź Jakość Powietrza