Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Aktualności
Dożynki Gminne
22-08-2011
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba…
Tęskno mi, Panie…”
C. K. Norwid
Dożynki to bardzo mocno zakorzeniona tradycja, są nie tylko zwieńczeniem rolniczego trudu, ale także wyrazem hołdu i szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz dziękczynienia składanego Bogu za szczęśliwie zebrane plony. W niedzielę 21 sierpnia, rolnicy z naszej gminy dziękowali za nie podczas mszy św. polowej przy ropczyckiej farze. Koncelebrze przewodniczył ks. prałat Jan Delekta, natomiast homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Honorowy Obywatel Miasta Ropczyce. Nawiązał w niej do ciężkiej pracy na roli oraz symbolicznej wymowy chleba.
Następnie kolorowy korowód dożynkowy pod przewodnictwem orkiestry dętej przemaszerował na stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu gości m.in.: Andrzej Reguła – wicewojewoda podkarpacki, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji samorządowej, firm, instytucji i zakładów pracy związanych z rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym oraz rolnicy.
Starostami Święta Plonów byli pani Marta Węglarz i pan Ryszard Fic. Stało się już tradycją, że starostowie obdarowują chlebem nie tylko gospodarza gminy, ale również gości. W roku bieżącym takie chleby otrzymało dwadzieścia osób.
Bolesław Bujak burmistrz Ropczyc odbierając go od starostów powiedział: „trzymając w ręku bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi, czuję radość i wdzięczność. W imieniu gminnej społeczności mówię obecnym tutaj rolnikom dziękuję”.
W imieniu Samorządu Miasta i Gminy Ropczyce burmistrz Bolesław Bujak wraz z Józefem Misiurą - przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli pamiątkowe grawertony. Ponieważ ks. prałat Jan Delekta - proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego kończy pracę duszpasterską w naszej parafii, burmistrz złożył podziękowania za współpracę z Samorządem oraz za osiemnastoletnie sprawowanie posługi w ropczyckiej farze. Również na ręce posła Wiesława Rygla burmistrz złożył podziękowania za ogromne zaangażowanie w problemy lokalnej społeczności, dzięki którym udało się zrealizować szereg tak ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć jak budowa obwodnicy, a staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Stanisławowi Ziemińskiemu za pomyślnie układającą się współpracę, która zaowocowała nowymi przedsięwzięciami w każdej dziedzinie życia społecznego.
Dożynki to znakomita okazja do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla rolnictwa z terenu gminy Ropczyce. Na wniosek Burmistrza, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa" jedenastu rolnikom. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Piotr Bochenek, Janusz Golenia, Łukasz Mucha, Józef Świerk, Roman Depowski, Wiesław Grabowy, Roman Niwa, Lesław Reguła, Krzysztof Wrona, Leszek Książek oraz Adam Strzałka. Wręczenia dokonał wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła wraz z burmistrzem Ropczyc.
Przed publicznością swoje wieńce zaprezentowało 14 grup dożynkowych, które dowcipnymi wierszami i przyśpiewkami przekazały życzenia i prośby gospodarzowi gminy. Wieniec główny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa przedstawiał koronę dożynkową, symbolizującą obfitość i pomyślne plony. Na zakończenie prezentacji rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy zaprzęg konny. I miejsce zajął Kazimierz Medygrał – osiedle Brzyzna, II-gie Józef Woźniak – osiedle Witkowice, a III-cie Ryszard Alberski i Mirosław Darłak – osiedle Chechły.
Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu zespołu „HALICZ” oraz kapeli z Nawsia. Następnie na scenie pojawił się zespół folkowy REDLIN, a później wszyscy obejrzeli pokaz teatru ognia w wykonaniu Artystycznej Grupy Tańca Ognia „LUMEN NOCTIS”. Zwieńczeniem była zabawa dożynkowa z zespołem DRIMERS.
Nie wszyscy zaproszeni goście mogli dotrzeć na naszą uroczystość, przesłali jednak okolicznościowe adresy, które można przeczytać poniżej.