Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Aktualności
Festiwal GALICJA w Gnojnicy Dolnej
09-07-2012
Warsztaty skrzypcowe, taneczne, plastyczne, koncerty, wystawy oraz pokazy filmów miały miejsce na Festiwalu Galicja, którego pierwsza edycja odbyła się w dniach 6-8 lipca 2012 r. w Wiejskim Centrum Kultury w Gnojnicy Dolnej.
Trzydniowy festiwal rozpoczęły warsztaty skrzypcowe, w których wzięli udział wszyscy chętni, nie tylko osoby grające na skrzypcach. W ramach warsztatów lokalni muzycy zaprezentowali charakterystyczny dla okolic Gnojnicy sposób gry na tym instrumencie.
Podczas trwania imprezy można było oglądać plenerowe wystawy wielkoformatowych fotografii Andrzeja Bieńkowskiego (malarza, etnografa, pisarza) ukazujących wiejskich muzykantów z całego kraju, w tym także z Gnojnicy i okolic. Na dwóch ekspozycjach - „Ostatni wiejscy muzykanci” i „Migawki z wesela” - znalazło się około 20 czarno-białych olbrzymich zdjęć, wykonanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Uzupełnieniem wystaw były pokazy filmów Andrzeja Bieńkowskiego i Witolda Brody, dokumentujących grę i losy wiejskich muzykantów.
Nie zabrakło także koncertów muzycznych połączonych z zabawami tanecznymi. Słychać było głównie muzykę ludową, ale również wielkopostne pieśni ze wsi Piątkowa i cymbalistów.
Zainteresowani pieśniami Podkarpacia wzięli udział w spotkaniu z folklorystą i pedagogiem Bartoszem Gałązką z Krosna, który od wielu lat prowadzi badania nad religijnym folklorem regionu. W jego zbiorach znajdują się ludowe śpiewy religijne i obrzędowe, funkcjonujące zarówno w żywej, jak i ginącej tradycji Podkarpacia.
W czasie warsztatów tanecznych można było nauczyć się ludowych tańców z okolic Gnojnicy oraz tradycyjnych tańców polskich takich jak polka, kujawiak czy oberek.
Najmłodsi w ramach warsztatów plastycznych wykonywali gipsowe odlewy własnych twarzy, które później malowali i zdobili.
Na zakończenie festiwalu, na którym obecny był także burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, posłuchać można było Kapeli Kurasiów, Władysława Wojtyna, Kapeli Bachórzanie, Kapeli z Gnojnicy oraz Kapeli Brodów. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o to, aby wszyscy uczestnicy festiwalu mieli okazję skosztować tradycyjne potrawy.