Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Brzezówka
Sołectwo Brzezówka
Wieś Brzezówka położona jest w północno-zachodniej części gminy Ropczyce charakteryzującej się bardzo zróżnicowanym krajobrazem. Południowa część sołectwa to pogranicze Pogórza Karpackiego, gdzie pasma wzgórz i wniesień sięgają od 50 do 150 m n.p.m. Częstokroć porośnięte są lasem mieszanym z kompleksem drzewostanu bukowego, dębowego i brzozowego wchodzącego w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Strzyżowskiego. Północna z kolei część sołectwa to teren równinny, na którym dominuje zabudowa w kształcie gwiazdy pięcioramiennej. Wieś podzielona poprzez dwa główne szlaki komunikacyjne, a mianowicie drogę krajową E-40 oraz drogę powiatową, przebiegające prawie równolegle do siebie. Prócz wyżej wymienionych ciągów komunikacji drogowej należy wspomnieć, iż przez sołectwo Brzezówka przebiega w układzie równoleżnikowym międzynarodowa magistrala kolejowa. Teren wioski Brzezówka jest stosunkowo rozległy, zaś do centrum przylegają poszczególne przysiółki: Czekaj, Koniec, Szkarpa, Górki, Zapłocie, Potoki, Za potokiem i Wieś.
Osadnictwo na terenie Brzezówki istniało już w okresie neolitu i z tego też okresu pochodzą znaleziska odkryte przez archeologów. Są to fragmenty narzędzi krzemiennych, jednak zabytki te nie posiadają cech pozwalających na zaliczenie ich do znanych zespołów kulturowych, świadczą jednak o obecności osadnictwa na tym terenie. Wieś Brzezówka nierozerwalnie łączy się z historią wsi Lubzina. Brzezówka podobnie jak Lubzina należała do Opactwa Koprzywnickiego. Pierwsze wzmianki datują się na rok 1277. Z udokumentowanych informacji historycznych wynika, iż wieś w wieku XVIII objął we władanie hrabia Raczyński, z rąk którego przeszła do rodziny Paliszewskich. Kolejni właściciele to między innymi: Tomasz Kozakiewicz, Saturnin Skrzeczyński i Franciszek Skołuba. Nie istnieje pewna data powstania szkoły w Brzezówce. Niepotwierdzone informacje mówią o początkach szkoły w XVIII w. Na podstawie rocznika Diecezji Tarnowskiej można ustalić, że w 1920 roku istniała szkoła 2-klasowa. Początek ubiegłego stulecia to także powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezówce, a także szeregu bractw i stowarzyszeń o charakterze religijnym:
- Trzeci Zakon Św. Franciszka,
- Bractwo Różańca Żywego i Wiecznego,
- Bractwo Najświętszego Serca Jezusowego,
- Apostolstwo Modlitwy i Szkaplerza,
- Akcja Katolicka,
- Papieskie Dzieło Rozkrzewienia Wiary,
- Krucjata Eucharystyczna.
Zaraz po zakończeniu II wojny światowej powstaje w Brzezówce szkoła podstawowa 7-klasowa. Po reformie szkolnictwa z lat 70-ych XX wieku, pozostawiono szkołę 4-klasową, zaś dzieci starsze uczęszczają do szkół w pobliskich miejscowościach tj. Lubzinie, Ropczycach – Czekaj, Skrzyszowie i Paszczynie. Jeszcze do 1880 roku obok wioski Brzezówka istniała w centrum dzisiejszej wsi mniejsza miejscowość o nazwie Stustowa. Dopiero na polecenie Tarnowskiej Kurii Biskupiej oraz Starostwa z Ropczyc uległa ona likwidacji. Ścisłe centrum wsi położone jest wzdłuż drogi powiatowej ciągnącej się od Lubziny po dzielnicę przemysłową Ropczyc – Czekaj. Przy tej drodze w ramach czynu społecznego mieszkańców w latach 50-ych ubiegłego stulecia wybudowany został Dom Strażaka – pełniący dziś funkcję centrum kulturalnego miejscowości. Do najważniejszych zabudowań należy zaliczyć również szkołę zlokalizowaną w starym podworskim budynku. Wieś nie posiada typowych budowli zabytkowych, nie mniej jednak występuje tu wiele cennych kapliczek przydrożnych oraz krzyże upamiętniające historię tego regionu. Przez sołectwo biegnie również szlak turystyczny do znanej w województwie podkarpackim miejscowości wypoczynkowej - Kamionki. Sołectwo przecięte jest lewobrzeżnym dopływem Wielopolki – rzeką Ropa.
Powierzchnia sołectwa Brzezówka wynosi 7,73 km2, sołectwo Brzezówka zamieszkuje 1149 osób (stan na 31.12.2008 r.). Brzezówka posiada pełną sieć infrastrukturalną obejmującą sieci: wodociągową, kanalizacyjną, gazową, telefoniczną oraz elektryczną.
Gospodarka
Gleby są na ogół żyzne i przynależą w większości do II-IV klasy bonitacyjnej. W strukturze agrarnej przeważają niewyspecjalizowane gospodarstwa niskotowarowe z nastawieniem na produkcję głównie pod własne potrzeby. Prócz nich jest kilka gospodarstw rolnych wysokotowarowych specjalizujących się w produkcji zwierzęcej (hodowla drobiu bydła mięsnego oraz koni wierzchowych) i roślinnej (nastawionych na produkcję buraka cukrowego i roślin zbożowych). Na terenie sołectwa działa kilka podmiotów gospodarczych głównie w zakresie handlu i usług. Na terenie wsi funkcjonuje 19 podmiotów gospodarczych. Działają one w branżach: transport – 2, usługi – 3, handel – 6, budownictwo – 3, produkcyjne – 4, inne – 1.
Działalność kulturalno-oświatowa
Do najważniejszych placówek pełniących funkcję kulturalno-oświatową w sołectwie zaliczyć należy: szkołę podstawową, wiejską bibliotekę publiczną z bogatym księgozbiorem (6393 woluminów) oraz dom strażaka. Charakterystyczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców w życie społeczno-gospodarcze miejscowości wyrażające się szczególnie aktywną działalnością: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej i Uczniowskiego Klubu Sportowego. Działalność kulturalna na terenie miejscowości prowadzona jest w zasadniczy sposób przez nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej oraz pracowników filii biblioteki publicznej. Swój wkład w propagowanie kultury wnosi ostatnio również działające tam Koło Gospodyń Wiejskich, które organizuje kursy kulinarne, a także prezentuje pokazy artystyczne z okazji różnych uroczystości.
Skład Rady Sołeckiej:
1. Stanisław Ostafin - Sołtys
2. Jolanta Bukowska
3. Jan Depowski
4. Wioletta Ironside
5. Robert Kisiel
6. Witold Kołodziej
7. Eugeniusz Nowakowski
8. Barbara Tokarz