Informacje BIP
Z darami na Ukrainę
15-04-2022
Na wakacjach remont krytej pływalni
13-04-2022
Rocznica mordu katyńskiego
13-04-2022
206 500 tys. zł na zakup komputerów
11-04-2022
Dofinansowanie do zakupu samochodu dla Policji
06-04-2022
Ropczyce dla Ukrainy
05-04-2022
Wnioski o nadanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
01-03-2021
Nabór wniosków w ramach projektu grantowego
04-04-2022
Wsparcie ze środków PFRON dla osób indywidualnych
04-04-2022
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla organizacji pozarządowych...
31-03-2022
Zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym
28-03-2022
Mała
Mała
Strona internetowa wsi - http://www.miejscowosc-mala.pl/
Mała to miejscowość wiejska leżąca w powiecie ropczycko – sędziszowskim w województwie podkarpackim na Pogórzu Karpackim. Wieś położona jest w malowniczej dolince, na łagodnych stokach. Zabudowania górnej części wioski usytuowane są na rozległym płaskowyżu, skąd roztaczają się widoki na leżącą w dole Głobikową i spory fragment urzeźbionej doliny rzeki Ostra, będącej dopływem Wisłoki.
Historia
Pierwsze wzmianki historyczne o wsi pochodzą z roku 1353. W latach 1593-1595 właściciele Małej Rafał i Elżbieta Łyczkowie zbudowali drewniany /w stylu późnogotyckim/ kościół. Z kolei 26 sierpnia 1597 roku została erygowana parafia w Małej, która została uposażona przez Łyczków. W 1595 roku właściciele Małej ufundowali szkołę parafialną. Była to szkoła drewniana, jednoklasowa. Lekcje prowadził tylko jeden nauczyciel, który równocześnie kształcił dzieci dworskie. Ten stan trwał do około roku 1870, kiedy to zaborczy rząd austriacki upaństwowił szkołę parafialną. W 1907 roku wybudowano nową, murowaną, czteroizbową szkołę, w której zajęcia lekcyjne odbywały się aż do roku 1993, kiedy to oddano do użytku nową szkołę. Przed 1793 rokiem powołano i uposażono parafialny szpital dla starców i chorych.
Charakterystycznymi zabytkami wsi są:
- Kościół p.w. Św. Michała Archanioła, który został wzniesiony końcem XVI wieku. Położony na wzniesieniu, wielokrotnie przebudowywany. Niewielka drewniana budowla, jednonawowa z węższym zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Tuż przy kościele znajduje się cmentarz parafialny o powierzchni 2ha, a na nim murowana kaplica wybudowana w 1847 roku.
- resztki parku dworskiego, założonego w pierwszej połowie XIX wieku. Położony na wschodnim zboczu wzniesienia,przy niezachowanym niestety do dnia dzisiejszego dworze Hupków. Obecnie można jedynie oglądać pozostałości parku krajobrazowego w postaci starodrzewia:lip, kasztanów i dębów.
- kapliczki pochodzące z połowy XIX wieku.
- Pomnik Chrystusa Króla, monument o konstrukcji żelbetowej zbudowany w 1937 roku, autorstwa Wojciecha Durka. Figura wraz z postumentem ma 17,5 m wysokości. Usytuowana na wzgórzu, w roku 2007 wygrała w plebiscycie „Siedem cudów Podkarpacia.”
Szeroko znanymi osobami, którzy pochodzili z Małej byli:
- Tadeusz Sinko /wybitny polski filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk/;
- Wojciech Aleksander Durek /artysta rzeźbiarz, malarz/.
Powierzchnia
Powierzchnia sołectwa Mała wynosi 16,07 km2. Szczegółowa struktura użytkowania przedstawia się następująco:
- - grunty zurbanizowane – 100,43 ha;
- - lasy – 390,29 ha;
- - łąki – 22,60 ha;
- - pastwiska – 101,84 ha;
- - grunty orne – 970,30 ha;
- - sady – 7,14 ha;
- - nieużytki – 12,79 ha;
- - wody – 2,18 ha.
Ludność
Małą zamieszkuje 1412 osób (stan na dzień 31.12.2008 r.).
Infrastruktura
Mała posiada podstawową sieć infrastrukturalną obejmującą sieci:
- wodociągową,
- gazową,
- telefoniczną,
- elektryczną.
Gospodarka
Mała to wieś rolnicza, w której przeważają gospodarstwa kilkuhektarowe o dużym rozdrobnieniu. Dominującym kierunkiem produkcji jest żywiec wieprzowy i wołowy, prowadzone w oparciu o własną paszę. Gleby są na ogół żyzne i przynależą w większości do III-IV klasy bonitacyjnej. Poważnym utrudnieniem w ich rolnym zagospodarowaniu jest urozmaicona rzeźba terenu. W strukturze agrarnej przeważają niewyspecjalizowane gospodarstwa niskotowarowe z nastawieniem na produkcję głównie pod własne potrzeby. Prócz nich jest kilka gospodarstw rolnych wysokotowarowych specjalizujących się w produkcji zwierzęcej i roślinnej.
W Małej działa 10 podmiotów gospodarczych w następujących branżach: handel - 6, usługi - 2, transport - 1 i budownictwo - 1.
Działalność kulturalno-oświatowa
Do najważniejszych placówek pełniących funkcję kulturalno-oświatową w sołectwie zaliczyć należy:
- Zespół Szkół składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum,
- Szkolną bibliotekę z bogatym księgozbiorem,
- Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.
Charakterystyczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców w życie społeczno-gospodarcze miejscowości wyrażające się szczególnie aktywną działalnością:
- Koła Gospodyń Wiejskich,
- Ochotniczej Straży Pożarnej,
- Uczniowskiego Klubu Sportowego.,
- Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”
Działalność kulturalna na terenie miejscowości prowadzona jest w zasadniczy sposób przez nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej oraz pracowników filii biblioteki publicznej. Swój wkład w propagowanie kultury wnosi ostatnio również działające tam Koło Gospodyń Wiejskich, które organizuje kursy kulinarne, a także prezentuje pokazy artystyczne z okazji różnych uroczystości.
Skład Rady Sołeckiej:
1. Arkadiusz Bęben - Sołtys
2. Mateusz Chmura
3. Tadeusz Książek
4. Bogdan Madeja
5. Janusz Orkisz
6. Grzegorz Papier
7. Stanisław Strzałka
8. Jolanta Zając.